آزمایشگاه علوم چیست؟

آزمایشگاه علوم چیست؟

علم موضوعی عملی است که تدریس آن فقط به صورت تئوری امکان پذیر نیست. آموزش صحیح علم مستلزم انجام انواع آثار تجربی است که از نظر ماهیت عملی هستند. این عملکردهای علمی در غیاب دستگاه ها، ابزار و تجهیزات علمی انجام پذیر نیست. مکانی که انواع وسایل و تجهیزات آزمایشگاهی علمی به صورت منظم و طبق قوانین خود قرار می گیرد، آزمایشگاه علوم نامیده می شود.
در آزمایشگاه علوم، بسیاری ازفرآیند های علمی با کمک تجهیزات آزمایشگاهی و با رعایت دستور العمل های خاص انجام می شود.

ضرورت مجهز بودن آزمایشگاه:

تجهیزات آزمایشگاهی وسایل و ابزار های ضروری هر آزمایشگاه است و بدون شک کیفیت بهتر این تجهیزات و تناسب و هماهنگی آن ها با نوع آزمایشی که قرار است در آزمایشگاه انجام شود این امکان را برای محقق فراهم می کند تا آزمایش ها را دقیق تر انجام دهد و به نتیجه گیری مطلوب برسد. تشخیص بسیاری از بیماری ها و تحقیق برای یافتن دارو و درمان این نوع بیماری ها دغدغه ی جامعه ی پزشکی بوده و هست. امروزه شرکت های دانش بنیان زیادی بر پایه ی دانش فنی و بهره گیری از نیروهای متخصص توانسته اند تجهیزات آزمایشگاهی با کیفیت برتر و مشابه نمونه های خارجی طراحی و تولید نمایند.

آنچه که اهمیت دارد حمایت از نسل دانش آموختگان جوان است که نباید نادیده گرفته شود.
بسیاری از دانش آموزان، دانشجویان و کار آموزان در مدارس، دانشگاه ها و مراکز علمی و تحقیقاتی کشور در حال آموزش وکسب تجربه هستند و مسلما فرآیند های علمی زیادی را باید بطور عملی تجربه نمایند. این تجربه بدون کمک و استفاده از تجهیزات آزمایشگاهی مختلف امکان پذیر نیست. دانش آموختگان با رعایت قوانین ایمنی هر دستگاه و آشنایی با عملکرد فنی هر نوع تجهیزات آزمایشگاهی براحتی می توانند در محیط آزمایشگاه، آزمایشات خود را انجام داده و به نتیجه گیری مطلوبی دست یابند. این امر موجب بالا بردن سطح اعتماد به نفس و نگرش علمی آنها می شود.

چند نمونه از تجهیزات آزمایشگاهی عبارتند از:

و ….

شرکت نور صنعت تجهیز فردوس تولیدکننده تخصصی تجهیزات آزمایشگاهی آمادگی خود در جهت تجهیز نمودن انواع مختلف آزمایشگاه را به مشتریان خود اعلام می دارد.


Comments