نکات ایمنی کار با هود لامینار

 

تعریف هود لامینار

هود لامینار به عنوان یکی از پرکاربردترین تجهیزات آزمایشگاهی است که به شکل یک محفظه ی بسته طراحی شده است که از مواد، کاربر و محیط آزمایشگاه در برابر انواع آلودگی های محیطی محافظت به عمل می آورد.

گردش هوا:

هوا در هود لامینار توسط فیلتر HEPA کشیده می شود و هوای تمیز به صورت آرام و خطی به سمت کاربر می وزد. این نوع هود به شکل افقی و عمودی طراحی و ساخته شده است.
رعایت نکات ایمنی کار با هود لامینار توسط کاربران عزیز بسیار مهم و قابل توجه است.

نکات ایمنی کار با هود لامینار :

هود در یک سطح صاف و تراز و دور از هر گونه فن الکتریکی مانند پنکه، کولر و سیستم تهویه نصب شود. زیرا این فن ها جریان هوا را تحت تاثیر خود قرار می دهند و حتی بهتر است به هنگام استفاده از هود این فن ها خاموش شوند.
* کلیه ی اتصالات گاز در مجاورت هود باشند تا براحتی با دریچه های تنظیم دسترسی باشد.
* کیفیت جریان هوا و یکپارچگی فیلتر هر ۶ ماه الی ۱۲ ماه به طور مرتب بررسی شود.
* چنانچه هود مجهز به لامپ UV میکروب کش است راندمان این لامپ به طور منظم ارزیابی شود و چون قرار گرفتن در معرض اشعه UV برای پوست و چشم مضر است این لامپ حین کار با دستگاه باید خاموش نگه داشته شود و لامپ فلورسنت روشن شود.
* تمام شیشه ها و فلاسک های آزمایشگاهی قبل از قرار دادن داخل هود لامینار با اتانول ۷۰ درصد ضد عفونی شود.
* طی مدت زمان ۳ دقیقه الی ۵ دقیقه قبل از استفاده تمام محفظه ی هود با اتانول ۷۰٪ و یک دستمال فاقد کرک پاک و ضدعفونی شود.
* کاربر موظف است یک روپوش مناسب و دستکش بپوشد و این روپوش را در هیچ جای دیگری از آزمایشگاه استفاده نکند.
* کاربر تمام وسایل و مواد مورد نیاز خود را قبل از شروع کار در داخل محفظه قرار دهد وحرکات داخل و خارج که ممکن است باعث بر هم زدن جریان هوا شوند را به حداقل برساند. همچنین به هنگام کار با هود از هر گونه صحبت غیر ضروری اجتناب نماید زیرا با صحبت نمودن و حرکات اعضای بدن کاربر جریان هوا تحت تاثیر قرار می گیرد و نیز ذرات معلق در هوا پراکنده می شوند و امکان ایجاد کوچکترین آلودگی در محیط می شود.
* تجمع افراد و کاربران تا حد ممکن حداقل باشد تا میزان آلودگی های موجود در هوا نیز به حداقل ممکن برسد.
* از آنجایی که هر نمونه امکان وجود آلودگی را دارد و این آلودگی به صورت زنجیره وار باعث آلودگی محیط و کاربر می شود بهتر است محفظه ی هود تمیز و منظم باشد. تجمع وسایل و نامنظم بودن فضای داخلی تمیز کردن محیط کار را سخت و مشکل ساز می کند و علاوه بر آن در جریان هوای هود لامینار خلل وارد می کند.
* به هنگام استفاده از هود، درب های محیط کار بسته نگه داشته شوند زیرا باز کردن درب می تواند در جریان هوا تاثیر بگذارد اما در مواقعی که از هود استفاده نمی شود درب پایین هود را ببندید.

انواع هود لامینار:

  • هود میکروبیولوژی
  • هود کشت بافت
  • هود کلاس ۳
  • گلاوباکس

شرکت نورصنعت تجهیز فردوس تولیدکننده انواع هود لامینار با بالاترین کیفیت می باشد.Comments